Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü Ekiplerince 76 Kilo 716 Gram Eroin Ele Geçirildi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının son dönemde ülkemizi tehdit eden uyuşturucu kaçakçılığıyla yoğun mücadele çalışmaları kapsamında Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüklüğünün Gürbulak Gümrük Sahasındaki amansız takip ve operasyonları aralıksız devam ediyor.


Gürbulak Gümrük Kapısında Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda bir TIR’da piyasa değeri 7 milyon 971 bin TL olan toplam 79 kilo 716 gram eroin ele geçirildi.

Sahaya giren araçlarla ilgili yapılan analiz ve değerlendirme sonrasında İran’dan gelip Romanya’ya gitmek üzere transit yükü taşıyan TIR, şüpheli görülerek X-Ray’e sevk edildi. X-Ray taraması sonucunda şüpheli yoğunluk tespit edilen araç, detaylı aramasının gerçekleştirilmesi amacıyla personel refakatinde arama hangarına getirildi.

Narkotik dedektör köpeği ARİ ile yapılan aramada, köpeğin X-Ray taramasında işaretlenen bölgeye tepki vermesi üzerine dorse tabanı açıldı. Kaçakçıların, dedektör köpekleri aldatmak amacıyla köpük sıkarak gizlemeye çalıştığı eroin paketlerinin üzerine biber döktüğü görüldü. Köpük tabakanın açılmasıyla X-Ray taramasında görülecek yoğunluk farkını engellenmek için karbon kağıdına sarılarak paketlenmiş piyasa değeri 7 milyon 971 bin TL olan 130 adet pakette toplam 79 kilo 716 gram eroin ele geçirildi. 

Eroini, karbon kağıdına sarılıp üstüne köpük sıkılmış olmasına rağmen X-Ray taramasında yoğunluk farkından tespit eden Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat ekipleri ve kaçakçıların döktüğü bibere aldanmayan hassas burunlu ARİ sayesinde ortaya çıkarılan olayda; TIR şoförü gözaltına alındı ve hakkında Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.