Gürbulak Gümrük Muhafaza Ekiplerince 233 KG Eroin Ele Geçirildi

Gürbulak Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğüne Bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Gürbulak Sınır Kapısı’nda bir gün arayla iki farklı Tır’da yapılan aramalarda 233 kilo eroin ele geçirildi

Gürbulak KİM' e Bağlı Gümrük Muhafaza Ekiplerince, Gürbulak Sınır Kapısı’nda bir gün arayla iki farklı Tır’da yapılan aramalarda 233 kilo eroin ele geçirildi
 
X-RAY’DE ŞÜPHELİ YOĞUNLUK
İlk olayda, İran uyruklu O.A. idaresindeki Tır, Türkiye üzerinden Hollanda’ya geçmek üzere Gürbulak Gümrük Sahası’ndan ülkeye giriş yaptı. Sürücünün tedirgin tavırlarından şüphelenen Gürbulak Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, aracı X-Ray taramasına sevk etti. Taramada yoğunluk farkı olduğunu tespit eden ekipler, detaylı aramasının yapılmasını kararlaştırarak aracı arama hangarına aldı.
 
Bir gün sonra yaşanan benzer olayda, Belçika’ya geçmek üzere Gürbulak Gümrük Sahasına gelen İran uyruklu M.S. idaresindeki Tır, şüphe üzerine X-Ray’e sevk edildi. Taramada şüpheli yoğunluk fark edilmesi üzerine Tır’ın detaylı araması yapıldı.
 
HASSAS BURUNLARDAN KAÇAMADILAR
Demir profil türü eşya taşıyan ilk araçta, narkotik dedektör köpeklerden Maddox ve Lacko’nun katılımıyla yapılan aramada, dedektör köpeklerin de şüpheli yoğunluk tespit edilen bölgeye aşırı tepki vermesi üzerine söz konusu bölge açıldı. Burada, X-Ray taraması yapılmadan fark edilmesi mümkün olmayan, zula tabir edilen gizli tertibat içerisine gizlenmiş vaziyette, toplam 202 adet içi dolu plastik kavanoz ile karşılaşıldı. Kavanozlarda bulunan şüpheli maddeden alınan numune üzerinden yapılan analiz sonucu, maddenin eroin olduğu tespit edildi. Ele geçirilen eroinin toplam 130 kilo olduğu bildirildi.
 
Çimento taşıyan diğer Tır’da, yine yükün içerisine zulalanarak ülkeye sokulmaya çalışılan zehir dolu 16 paket, narkotik dedektör köpekler Sascha ve Ari’nin hassas burunlarından kaçamadı. Olayda ele geçirilen eroinin miktarı ise 103 kilo.
 
SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Aramalarda ele geçirilen uyuşturucu maddelere ve kaçak eşya taşımasında kullanılan araçlara el konuldu. Şüpheli Tır sürücüleri ise Gümrük Muhafaza Ekiplerince gözaltına alınarak Başsavcılık Makamı’na sevk edildi. Olayların bağlantılarının ortaya çıkartılması için soruşturma başlatıldı.
 
YAKLAŞIK 1 TON EROİN YAKALANDI
Son bir ayda Gürbulak Sınır Kapısı’nda dört büyük eroin operasyonu gerçekleştirildi. Şubat ayında yapılan iki operasyonda, İran’dan ülkeye giriş yapmak üzere Gürbulak Gümrük Sahasına gelen iki farklı Tır’da yapılan aramalarda, dorseye zulalanmış vaziyette 593 kilo ve 154 kilo eroin ele geçirilmişti. Son yakalamalar ile birlikte, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı ekipler tarafından Gürbulak Sınır Kapısı’nda ele geçirilen eroin 1 tona yaklaşırken ortaya çıkartılan eroin kaçakçılığının maliyeti 100 milyon TL’ye ulaştı. Bakanlığın uyuşturucu ile mücadele çalışmalarının yoğun olarak devam edeceği bildirildi.