ŞEHİTLERİMİZİ ANMA TÖRENİ

08 Şubat 2024

      ŞEHİTLERİMİZİ ANMA TÖRENİ 

 
Gürbulak Sınır Kapısına 3 kilometre mesafedeki tır parkı yakınlarında 2 Mart 2020'de, Gürbulak Gümrük Müdürlüğüne ait servis araçlarına yönelik roketli saldırıda şehit düşen personellerimiz Ramazan TURAN, Özgür KAVASTAN ve Mustafa TÜRK’ü şehadetlerinin üçüncü yıl dönümünde anma programı düzenlenmiştir.

Programa Doğubayazıt Kaymakamı Murat EKİNCİ, Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcısı Bahri YALÇINÖZ, Bakanlığımız Personel Genel Müdür Yardımcısı Önder Şafak TONGAL, Personel Eğitim Daire Başkanı Hüseyin YAVUZ, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel ÇİFTCİ, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Emir Mete BAYRAMOĞLU, Ağrı İl Ticaret Müdürü M. Şakir PELİT, Doğubayazıt İlçe Emniyet Müdürü Şükrü SOLAK, Doğubayazıt İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan KÖSEN, Doğubayazıt İlçe Müftüsü İbrahim YİĞİT, Komutanlarımız Binbaşı Emre ŞİMŞEK, Jandarma Yüzbaşı Alim Burak ÇELİK, Gürbulak Karakol Komutanı Mustafa TURGUT, Gürbulak Sınır Kapısında bulunan Kamu Kurum ve Kuruluşlarının İdarecileri,  Sendika ve STK Başkanlarımız  kıymetli davetliler ve değerli meslektaşlarımız katılmıştır.


02 Mart 2020 tarihinde gerçekleşen hain saldırıda şehit olan meslektaşlarımız başta olmak üzere Cumhuriyetimizin kurucusu ULU Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, silah arkadaşları ve vatanları uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ile 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımız için 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımız okundu.
 
Şehitlerimiz Ramazan TURAN, Özgür KAVASTAN, Mustafa TÜRK’ün özgeçmişleri okundu.
Hain saldırıda yaralanan personellerimiz Muammer AYDEMİR,  Selçuk SÖNMEZ, Mert AYDIN, Gülden ERDOĞAN, Eda ÇELİK, Enes ANGIN, Zeynep KOÇ, Hüseyin Eren ALKAN, Asuman DAĞBAŞI, Merve KARAASLAN, Melek BATMAZ, Aytül BÜLBÜL KÖSE, Aydın ÖZTÜRK, Abdülkadir AKDEMİR, Ümit CAN, Tekin İNCE, Metin KORKUSUZ, Dilek ALKILINÇ, Recep GÜLTEKİN, Turgut PAÇAL, Gürbey ÖZCAN, Seyit AÇIK, Selin DEMİR, Funda ÇİL ALTAY, Esra ÖRNEK, Sevinç GÜLEÇ, Zeliha GÖK KURT, Arzu KAYHAN, Gülay ARIK, Bahar AKINCI, Umut ÇÖMLEKÇİ, Mehmet SİRAÇ AKAN, Aydın AKGÜL, Fatih TAŞ, Sevim ALKAN, Atakan KOÇ, Volkan POLAT, Nermin KILIÇ, Ali Ekber DEHMEN, Ahmet KARABÖCEK, Murtaza KAYA, Halil İbrahim ÖZSAN, Mustafa BALCI, Hakan FINDIK, Ufuk TÜRKOĞLU, Havva FIRTINA KELEŞ’e Allahtan şifa diledik.

 
Bölge Müdürümüz Sayın İbrahim AKSOY konuşmasında özetle;

 “Görevlerine bağlılıkları ve dürüstlükleri herkesçe bilinen şehitlerimizin, bu bölgedeki görevlerini alnının akıyla bitirip, ailelerinin yanına dönmekten başka bir çabaları yoktu. Ancak, hep böyle masum insanları hedef alan teröristler, genç yaşlarında bu kardeşlerimizin aramızdan ayrılmasına sebep oldular. Masum insanları hayattan koparan terörün her türlüsünü lanetliyorum.
Rabbim tüm şehitlerimize rahmet, aile ve yakınlarına sabr-ı cemil ihsan eylesin. O menfur saldırıda yaralanan personellerimize de bundan sonraki hayatlarında sağlık, huzur ve esenlik versin.
Anadolu topraklarını kanlarıyla sulayarak vatan yapmış ecdadımızın ve halen daha vatan yapmaya devam eden asker, polis, kamu personeli, vatandaş tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.” ifadelerine yer verdi.

 

Genel Müdürümüz Sayın Önder Şafak TONGAL konuşmasında özetle;

“Ülkemiz uzun yıllardır hain terör örgütleri ile amansız bir mücadele etmektedir. Gelinen noktada sınır kapılarımızda yaptığımız kontrollerde güvenliği sağlıyoruz, terörizmin en önemli finansman kaynaklarından olan uyuşturucu madde kaçakçılığı başta olmak üzere her türlü kaçakçılık faaliyeti ile mücadele ediyor, terör örgütlerinin yasa dışı yollardan gelir sağlamasına engel teşkil ediyoruz.
Bu başarıda pay sahibi olan herkese şahsım ve Bakanlığım adına şükranlarımı sunuyorum, Şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor; yaralanan personelimize sağlıklı ömürler diliyorum.”  ifadelerine yer verdi.

 

Anma törenimiz Sayın Müftümüz İbrahim YİĞİT’in duaları ile sona erdi.
 
Ardından ikindi namazına müteakiben Doğubayazıt Merkez Caminde Şehitlerimizin ruhuna  mevlit eda edildi.