ŞEHİTLERİMİZİ ANDIK

03 Mart 2022

Gürbulak Sınır Kapısına 3 kilometre mesafedeki tır parkı yakınlarında 2 Mart 2020'de, Gürbulak Gümrük Müdürlüğüne ait servis araçlarına yönelik roketli saldırıda şehit düşen personellerimiz Mustafa TÜRK, Özgür KAVASTAN ve Ramazan TURAN'ın şehadetlerinin ikinci yıl dönümünde anma programı düzenlenmiştir.

Programa Doğubayazıt Cumhuriyet Başsavcısı Bahri YALÇINÖZ, Bakanlığımız Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı Hasan Oktay DUYGUN, Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ercan ERTEKİN, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel ÇİFTCİ, Destek Hizmetleri, Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ayşegül BALICA, Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Serkan KARABACAK, Ağrı Ticaret İl Müdürü Mehmet Şakir PELİT, Iğdır Ticaret İl Müdürü Ender ÖNAL, İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan KÖSEN, Doğubayazıt İlçe Müftüsü İbrahim YİĞİT, Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı Ali EFE katılmıştır.

Gerçekleştirilen programda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Bakanlığımız Gümrükler Genel Müdür Yardımcısı Sn.Hasan Oktay DUYGUN'un yaptığı konuşmada;

Ülkemiz gibi uzun yıllardır hain terör örgütleri ile amansız bir mücadele sürdüren ülkeler için gümrük kapıları çok daha önemli ve anlamlıdır.Bizler bu kapılarda yaptığımız kontrollerle sınır güvenliği sağlıyor, terörizmin en önemli finansman kaynaklarından olan uyuşturucu madde kaçakçılığı başta olmak üzere her türlü kaçakçılık faaliyeti ile micadele ediyor, terör örgütlerinin yasa dışı yollardan gelir sağlamalarına engel teşkil ediyoruz .

Aslında tam da bu neden ile 7/24 bu zorlu coğrafya da dalgalanan şanlı bayrağımızın gölgesinde  onurla ülkelerine hizmet eden gümrük personelimiz eli kanlı terör örgütünün hedefi oldu. İki yıl önce 2 Mart  2020 günü gerçekleştirilen saldırı çalışma arkadaşlarımızın hedef alındığı ilk saldırı değildi.Ancak maalesef bu defa korkunç bir tablo ile karşılaştık. Hazırlanan hain pusuda işlerine gitmek için yola çıkan personelimizi taşıyan servis araçlarına roket atarlar ve uzun namlulu silahlarla saldırıldı. Terörün kanlı yüzü bir kez daha kendini gösterdi.Bu hain saldırı sonucunda servis aracında bulunan Bölge Müdür Yardımcımız  Ramazan TURAN ,Anbar Memurumuz Özgür KAVASTAN  ile aracın sürücülüğünü yapan Mustafa TÜRK kardeşlerimiz  şehir düştüler, 47 personelimiz de bu alçakça saldırı da yaralandı. Tek suçu milletine şerefle hizmet etmek olan üç vatan evladını kaybetmenin verdiği acıyı hala yüreklerimizde hissediyoruz .Yaralı gazilerimizin çektiği acıları paylaşıyoruz. Şehit personelimizin aziz hatırası bugün olduğu gibi yarınlarda da  belleklerimizin en özel yerinde var olmayı sürdürecektir. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz anma töreni yalnızca görev şehitlerimize duyduğumuz minnet ve bağlılığın bir göstergesi değil ; hain terör örgütlerine de açık bir mesajdır. Ne yaparlarsa yapsın yüreği vatan sevgisi  ve görev aşkıyla dolu olan bizleri korkutamazlar, yıldıramazlar.  Zira o hain saldırı sonrasında da taşra ve merkez birimlerimizle görevimize kaldığımız yerden daha büyük bir azim ve kararlılıkla devam ettik. O günden bugüne, Gürbulak ve diğer gümrük kapılarımızda gerçekleştirdiğimiz operasyonlarda milyarlarca lira değerinde kaçak eşya ele geçirdik.
Tonlarca uyuşturucunun ülkemize girişine engel olduk. Yasa dışı yollardan yurda sokulmak istenen binlerce silah ve mühimmata el koyduk. Yasal ticareti hızlandırarak ve kolaylaştırarak ihracatımızı  önemli ölçüde artırdık. Bundan sonrada  gece gündüz vatanımızın her köşesinde onurla milletimize hizmet etmeyi sürdüreceğiz. 

Kıymetli meslektaşlarım; büyük bir memnuniyetle ifade ediyorum ki devletimizin tüm kurumları ile sergilediği kararlı duruş sayesinde ülkemize yıllarca ayak bağı olan , kahramanca ve fedakarca görev yapan güvenlik güçlerimizi, gümrük çalışanlarımızı, doktorlarımızı, öğretmenlerimizi   ve hatta beşikteki bebeklerimizi dahi  hedef alan terörizm artık tükenme noktasına gelmiştir. Bu başarıda pay sahibi olan  herkese şahsım ve teşkilatım adına  şükranlarımı sunuyorum. Şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor; gazilerimize  aileleri ve sevdikleri  ile uzun , sağlıklı ömürler diliyorum. 

Hepinize saygılar sunuyorum.

İfadelerine yer verdi.

Gümrükler Genel Müdür Yardımcımız Sn.Hasan Oktay DUYGU'nun konuşmasının ardından Bölge Müdürümüz  Sn. Kadri KARAKUŞ'un yaptığı konuşmada;

Bugün burada yurt kalkınmasına emek veren, ülkemizin birliği ve bütünlüğü, milletimizin ekonomik bağımsızlığı uğruna canını feda eden muazzez şehitlerimizi anmak için bir aradayız.

Hain saldırının üzerinden iki yıl geçti..

Bayrağın dalgalandığı her yer vatandır şiarıyla, vazifenin kutsallığına olan inançlarıyla, görev yerlerine gelen arkadaşlarımız, hain terör örgütü tarafından hedef alınmıştır.Yalnız arkadaşlarımız değil, arkadaşlarmız nezdinden tüm gümrük camiası ve Devletimiz hede alınmıştı.Bu menfur saldırının acısını millet olarak derinden hissettik.
Kayıplarımız oldu. Birliğimize, dirliğimize kasteden hain saldırıda 3 arkadaşımız şehit oldu, 46 arkadaşımız gazi oldu, bir askerimiz de saldırı sonrası yapılan operasyonda gazi oldu. Acılarımız hala çok taze, arkadaşlarımızın eksikliklerini hissediyoruz, yokluklarını yaşıyoruz.

Bizleri engellemeye çalışanlar, yolumuza mayın döşeyenler, servis otobüslerimize roketlerle saldıranlar, savunmasız masumları hedef alanlar hiçbir zaman başarıya ulaşamadılar, hiçbir zaman da ulaşamayacaklardır!

Terörü lanetliyoruz!

Bu elim saldırı belleğimize kazındı, gelecek nesillere aktaracağız. Kaybettiğimiz arkadaşlarımızı, canından bir parça veren gazilerimizi hiçbir zaman unutmayacağız!

Daha büyük bir hizmet aşkıyla, kaybettiklerimizin hatıralarına layık olmanın büyük sorumluluğunda, gücümüzün son haddine kadar, kanımızın son damlasına kadar, vazife bildiğimiz bu yolda çalışmaya devam edeceğiz.
Şehit verdiğimiz arkadaşlarımız Özgür KAVASTAN, Mustafa TÜRK ve Ramazan TURAN'ı rahmetle anıyor, bir daha böyle acılar yaşatmamasını yüce Allahtan niyaz ediyorum.

Yılmadık yılmayacağız!

ifadelerine yer verdi.

Anma programı, dua edilmesinin ardından lokma tatlısı dağıtılmasıyla son buldu.

Şehitlerimiz için Doğubayazıt Merkez Camii'nde saat 14:30 da Mevlid-i Şerif programı düzenlenmiştir. Programa Bakanlığımız Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı Hasan Oktay DUYGUN, Gümrükler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Veysel ÇİFTCİ, Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ercan ERTEKİN, Personel Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Serkan KARABACAK, Iğdır Ticaret İl Müdürü Ender ÖNAL, Doğubayazıt Ticaret Odası Başkanı Ali EFE, Doğubayazıt İlçe Müftüsü İbrahim YİĞİT, idarecilerimiz, personelimiz ve halkın katılımıyla Mevlid-i Şerif okunarak şehitlerimiz dualarla anılmıştır.